מדריך להתקנת GrapheneOS

אזהרה

החלפת רום עלולה להשבית את המכשיר ולבטל את האחריות. כל המידע שעל הטלפון ימחק ויש לגבות אותו קודם לכן. מומלץ לעקוב אחרי המדריך התקנה הרשמי באתר של GrapheneOS ולא להסתמך אך ורק על המידע שמופיע כאן.

הקדמה

לא דיברנו על זה כבר?

לפני חצי שנה+ פרסמתי פוסט דומה שעסק בהתקנה של LinageOS, שלבי ההתקנה כנראה שיהיו דומים, אך מומלץ לא להסיק שתהליך ההתקנה זהה וחשוב לעקוב אחרי המדריך הרשמי של GrapheneOS בשביל להיות בצד הבטוח. אני גם לא אזכיר את כל הסעיפים שהוזכרו באותו הפוסט, מומלץ לסרוק אותו בזריזות בכדי לקבל תמונה מקיפה יותר.

GrapheneOS הינו רום צד ג’ שניתן להתקין על טלפוני Google Pixel (רשימת טלפונים תומכים), הרום שואף לספק למשתמש פרטיות ואבטחה טובים יותר מאשר האנדרואיד ונילה וצד ג’ אחרים יכולים להציע. בפוסט זה אתקין את הרום עלGoogle Pixel 4a 5G שם קוד bramble.

הכנות

הטלפון שלי הגיע עם אנדרואיד 11, דילגתי על רוב שלבי הגדרת המכשיר בעת האתחול הראשוני, ורק חיברתי אותו לרשת Wifi המקומית בכדי שימשוך עדכון לאנדרואיד 12 השלב הזה כנראה לא הכרחי, עדכנתי טלפון אחר מ-LinegaeOS 18.1 (שמבוסס על Android 11) ל-GrapheneOS ללא בעיה.

מעבר לכך צריך מחשב שמותקן עליו Android Tools (שכולל fastboot, adb), וכן אני מריץ את הפקודות כ-root, אך יש מדריך למי שרוצה להריץ את הפקודות כמשתמש רגיל.

התקנה

הכנת המכשיר

הפעלת מצב מפתחים (Developer Mode)

לכו להגדרות המכשיר, בחרו ב-About phone, תגללו לתחתית המסך ותלחצו Build number שבע פעמים ברציפות, זה יפעיל את מצב מפתחים.

פתיחת OEM לשינויים (OEM Unlock)

לאחר שאפשרתם מצב מפתח, חזרו ל-Settings → System הרחיבו את Advanced ובחרו ב-Developer Options.

הפונט וה-theme נראים שונה, בגלל שבין לבין עדכנתי לאנדרואיד 12.

הפעלת USB Debugging

גם כן תחת אופציות מפתחים, תפעילו USB debugging.

כדי לשלוח פקודות adb אל תשכחו לאשר את התעודת RSA של המחשב שלכם.

הורדתם הרום

בהתאם למכשיר שבידכם תצטרכו להוריד את הרום התואם למכשיר, במקרה שלי הורדתי רום עבור Pixel 4a 5G. הורדתי את הקובץ Zip ואת הקובץ Sig לאימות החתימה בעזרת ה-public key של הפרוייקט.

אימות הרום

אפשר לאמת את הרום בעזרת הפקודה signify, לדוגמה

signify -Cqp factory.pub -x bramble-factory-2022020800.zip.sig;echo $?

אם הפלט הינו 0, אז הבדיקה עברה בהצלחה.

איתחול ל-Bootloader

ישנן 2 דרכים לאתחל ל-Bootloader,

1. לכבות את המכשיר, ואז להדליק אותו מחדש בעזרת לחיצה והחזקה של צמד המקשים “נעילה” + “וליום למטה”.
  2. אם אפשרתם גישת ADB, אפשר לשלוח את הפקודה adb reboot bootloader

פתיחת המכשיר לשינויים

לאחר שהגעתם למסך ה-Bootloader, הריצו את הפקודה fastboot flashing unlock, תצטרכו לאשר את הפעולה בטלפון.

Screenshot from 2022-02-14 00-58-20

הטלפון יאתחל ואז יחזור שוב ל-Bootloader להמשך…

הפלשה

חלצו את הקבצים מהקובץ zip שהורדתם, אתם יכולים להריץ את הקובץ flash-all.sh, או להריץ ידנית את הפקודות שמופיעות בסקריפט. אם בחרתם להריץ ידנית, שימו לב שאתם מריצים את הפקודות במלואם ולפי הסדר.

נעילה משינויים עתידיים

לאחר שההפלשה הסתיימה (אתם עדיין תמצאו ב-Bootloader), תריצו את הפקודה fastboot flashing lock (שימו לב שתצטרכו לאשר את הפעולה בטלפון). תבחרו ב-Start, אחרי מסך ה-Boot יופיע לכם הלוגו של GrapheneOS ואתם רשמית מריצים את GrapheneIS.

בנוסף מומלץ לבטל את OEM Unlocking ולאחר מכן (אם אין לכם צורך אמיתי) גם את Developer Mode.

פעולות להמשך

כאשר תכנסו למסך הבית, אתם תופתעו לגלות שאין הרבה מבחינת הצע של אפליקציות, הערך המוסף של GrapheneOS מתבטא במערכת הפעלה מוקשחת (אבטחה ופרטיות), והם לא מכריחים אותם להשתמש באפלקיציות שלא הכרחיות לתפעול המכשיר או להעדפות המשתמש. בכדי להתקין אפליקציות נוספות תצטרכו לבצע Sideload או להתקין חנות כמו F-Droid או AuroraOSS.

רק אציין שמצאתי שעם סים של טלזר 019, האינטרנט הסלולרי לא עובד (ואין אפשרות להוסיף APN ידנית), נראה שזו בעיה ידועה. עם פרטנר ופלאפון האינטרנט הסלולרי עבד ישר מהקופסא והיה אפשר להוסיף גם APNים אם יש לכם הגדרות מיוחדות.

מעניין מה שכתבת לגבי הסים של טלזר 019 על גבי GrapheneOS, אני דווקא הצלחתי לגרום לסים לעבוד (בפיקסל 4a 5G), הגדרתי את ה-APN ל-netazi ועובד לי מצויין.

ברוך הבא לפורום @uw8fyuu89vygpw.

באמת מעניין, אני מריץ את הבילד האחרון SQ1A.220205.002.2022021415 ב-Stable branch, יש לי 4a ו-4a 5G ובדקתי בשניהם, להבנתי זה משהו ברמת הסים עצמו שכנראה לא מוגדר (יש לי את הסים הזה מתחילת 2020). בכל מקרה, כאשר אני מחבר את הסים אני לא רואה APN מוגדרים, ואם אני מנסה להגדיר ידנית ההגדרה לא נשמרת.

תזכורת\הבהרה

עם SIMים של פלאפון ואורנג’ תקשורת Data עובדת (מופיעים לי ה-APNים של אותו מפעיל ואני יכול להוסיף APN משלי גם כן).

אני גם תמיד מריץ את הבילד האחרון שלהם, ככה שאני לא חושב שמדובר בהבדלים בגרסאות.
מה שכן, אם אני זוכר נכון, הייתי צריך להוסיף את ה-APN ידנית בכפתור ״+״ בחלק העליון של הצילום המצורף.